دنتيك

دانلود کتابها،جزوات و مجلات آموزش دندانپزشکی ، پروتزهای دندانی، ایمپلنت،جراحی
جزئيات دانلود

بررسي موقعيت فوقاني - تحتاني كانال منديبل و تنوع آناتومي آن در راديوگرافي پانوراميك بررسي موقعيت فوقاني - تحتاني كانال منديبل و تنوع آناتومي آن در راديوگرافي پانوراميك

لطفا ثبت نام کنيد اگر قبلا ثبت نام کرده ايد با مشخصات کاربري خود وارد شويد تا اجازه دانلود به شما داده شود.

بررسي موقعيت فوقاني - تحتاني كانال منديبل و تنوع آناتومي آن در راديوگرافي پانوراميك

توجه به موقعيت و شكل كانال منديبل براي جلوگيري از وقوع مشكلات در جراحی‌های فك پايين ضروري است. هدف از اين پژوهش، تعيين فراواني موقعيت فوقاني تحتاني كانال منديبل و تنوع‌های آناتوميك آن در راديوگرافي پانوراميك بيماران بالاي 18 سال مراجعه‌کننده به دانشكده دندان‌پزشکی خوراسگان اصفهان بود.

مطالعات معمول دنداني بیانگر آن است كه کانال‌های منديبل به‌طورمعمول به‌صورت تك   شاخه بوده و در دو طرف فك پايين به شكل قرينه قرار دارند.

موقعيت كانال نسبت به بوردر تحتاني منديبل و اپكس دندان‌ها متغير می‌باشد و اين نكته مانع استفاده از كانال منديبل به‌عنوان يك نقطه مرجع براي تشخيص درزمینهٔ پروتز و ارتودنسي می‌شود. انشعاب‌های عصب سه‌شاخه، موردتوجه كساني است كه درزمینهٔ جراحي فك و صورت كار می‌کنند.

تفاوت‌ها در ارتفاع كانال و تنوع‌های ديگر در شكل كانال منديبل ممكن است براي جراحان بسيار بااهمیت باشد.

براي مثال، بر لزوم حفاظت از عصب آلوئولار تحتاني در طي جراحی‌های استئوتومي منديبل تأكيد شده است. به همين دليل مهم است كه اشكال احتمالي اين عصب هميشه در نظر گرفته شود کانال‌های منديبل ازلحاظ موقعيت در داخل تنه منديبل به چهار گروه زير تقسيم می‌شوند

حجم فایل 486.53 KB

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه بخش بندی شده کتابها،دانشنامه ها و جزوات آموزشی دندانپزشکی و پروتزهای دندانی